Allasutused  


Mustjala Rahvamaja

Mustjala Rahvamaja on ajaloolise väärtusega hoone, mis ehitati XX sajandi alguses. Seoses Pidula 4-klassilise algkooli avamisega 1923. aastal jäi Rahtla küla Maeva külakool seisma ja nii saadi sealt palgid.Vabariigi 10. aastapäevaks (1928) olid seinad püsti. Tolleaegse nimetusega seltsimaja valmis esialgsel kujul 1931 ning anti vallavalitsuse nõusolekuga haridusseltsileĀ Ā«Ā Koitā€¯ kasutada. Sama aasta 5. juulil andis vabariigi hariduse ja sotsiaalminister seltsile 400 krooni toetust maa näitelavade täiustamiseks ja rahvamajade korrastamiseks, millest aga ei piisanud. 1939 seisis maja ikka veel valmis ehitamata ning vallavalitsus andis hoone Mustjala kaitseliidule kasutada. Kaitseliit lubas hoone ehitada moodsaks koduks koos avara pidusaaliga. Sellel ajal oli kaitseliit kohaliku seltskondliku elu kandja ja arendaja. Järgnevate sõja-aastate tõttu jäi ka kaitseliidu unistus täitumata.
Rahvamaja sisuline tegevus algas 1938, kui majale väljastati pass ning aastal 2018 koos Eesti Vabariigi 100. aastapäevaga täitub rahvamajal 80. sünnipäev.

Läbi aastate on rahvamaja tegevust juhatanud lugupeetud Oskar Õunpuu, Johannes Sepp, Hilja Laos, Mihkel Nõmm, Leena Kulbanovitsh, Hildegard Viira, Johannes Põld, Eerika Õunpuu, Anne Randlaht (Plaato), Valve Lõhmus (Alt), Olga Heinmets, Antonina Tashlõkova, Linda Paomees, Mihail Kauber, Vello Paju, Jaanus Pere, Virge Varilepp, Kalle Kolter, Reine Vinter, Monika Põld, Pille Venda. 2016. aastast juhib rahvamaja tegevust Edith Viira.
17 aastat on rahvamajas tegutsenud seltskonnatantsurühm Mustjala Memmed, juhendajad aegade jooksul Valve Lõhmus, Reine Vinter, Liili Ader.
44 aastat on tegutsenud naisrahvatantsurühm Kuldking, juhendajaks tunnustatud folkloorijuht Helje Raaper.

Veebruaris 2016 tähistab segakoor Mustel oma 20. sünnipäeva, koorijuhiks austatud Imbi Kolk. Segakoori poolt välja andnud CD: 2005, 2006, 2007, 2010. Osaletud järjestikustel üldlaulu-ja tantsupidudel: 1998, 2004, 2009 ja 2014.
Rahva poolehoiu on võitnud rahvamaja näitetrupp, kes aastavahetustel oma loominguga rahva ette astub. Meeldejäävaid etendusi on olnud kümneid: Rosalinde saatus, Mardi öö, Muinasjutud õpetavad meid, Päkapikkude suur võimalus, Õpetajale sünnipäevaks, Matsi tuljak, Konservikandidaat, Aktuaalne kaamera-Mustjala eri, Liigsöömine, Kampaania, Tühi tunne, Meenutusi pulmasuvest jt.
Näitetrupi eestvedajaks koolmeistri ametit pidav Ilme Kolter.

Rahvamaja bänd Collection tähistas 2015. aastal oma 30. sünnipäeva, koosseisus Almer Lopp, Meelis Lopp, Evo Metsmaa, Enno Kolter ja Kalle Kolter.
Rahvapärimuslik Mustjala pulm on tegutsenud aastast 2000, mis on ainulaadne kogu maailmas (idee autor Valve Lõhmus). Välja on antud pulma DVD ning käidud pulmakombeid tutvustamas Vastseliinas, Kihnus, Avinurmes, Hiiumaal, Jõgeval, Tallinnas folkloorilaval, Ruhnus, Pranglil, Märjamaal. Lisaks kümned etendused kruiisilaeva Lili Marleen reisijatele ja oma saare rahvale. Aastast 2002 on Mustjala pulm tunnustatud traditsiooniline rahvakultuuriüritus, valla tippsündmus, kultuuripärl.
Mustjala Anna ja õigeusu kirikud on suurepärased kontserdipaigad.
Mustjala muusikafestival on üle aegade tuntuim festival, kunstiliseks juhiks valla teenetemärgi omanik, tshellist Aare Tammesalu. 2016 toimub üritus XVIII korda.

Laste laululinnuvõitlus toimub tänavu XX korda. III kohalik laulupidu toimub aastal 2018.
&Ć„uml;sja valmis ainulaadne, laevakujuline (autor skulptor Mati Karmin), punakarva laastukatusega, valgustatud kõlakoda.
Sügislaat toimub XXIV korda, eestvedajaks kodukultuuriselts ā€¯Koitā€¯. Talgute korraldamine on IN. Mustjala küla oli Saaremaa Kauni küla nominent 2015 ja külaseltsi (esimees Mait Põld) tunnustati haldusministri tänukirjaga.
Sporditegemistes oleme valdade spordi paarikümneaastase tegevuse juures 13 korda võitnud. Meil on oma Euroopa noorte medaliomanikke jõutõstmises; vabariiklike lauamängude ja kergejõustiku võistluste võitjaid; TV10 olümpiastardi üksikalade kolmekordseid võitjaid. Treenerid Paavo Vara ja Mihail Kauber.
2015 valmis rahvamajas uus põrand. Maja rekonsrtrueerimine ja huvialade tegevus jätkub.

Rahvamaja juhataja
Edith Viira
tel: 4579736, 58346413

Mustjala rahvamaja aadress:
Alevi tn 9
93601 Mustjala, Saaremaa
rahvamaja[at]mustjala.ee

Mustjala küla, Alevi 13, Mustjala vald 93601 Saare maakond. Tel: 457 9722, faks: 457 9630, e-post: vald@mustjala.ee